Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 132

Medicínu v Košiciach študuje rekordný počet cudzincov. Na ich prijímačky dohliada len dekan

Trestné stíhanie, ktoré polícia začala deň pred Vianocami pre korupciu na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika, súvisí s jej zahraničnými študentmi medicíny. V Košiciach ich je tento rok rekordne veľa.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
Vľavo je dekan Lekárskej fakulty Daniel Pella, vpravo rektor UPJŠ Pavol Sovák.

Vľavo je dekan Lekárskej fakulty Daniel Pella, vpravo rektor UPJŠ Pavol Sovák.

Národná kriminálna agentúra vyšetruje podozrenia, že niektorí z nich dávali úplatky „za úspešné vykonanie semestrálnych ako aj prijímacích skúšok“. Obvinených je päť osôb, vrátane bývalého dekana Leonarda Siegfrieda. Trestný čin prijímania úplatku vyšetrovateľ pripisuje niekdajšej prodekanke pre študijné záležitosti. Ďalším obvineným je zástupca talianskej firmy, s ktorou má lekárska fakulta na dobu neurčitú zmluvu o spolupráci pri zabezpečovaní štúdia zahraničných študentov.

V súčasnosti na košickej lekárskej fakulte študuje 899 zahraničných študentov zo 40 krajín sveta. Skoro tretina všetkých medikov školy sú tak cudzinci  študujúci v anglickom jazyku. Oproti stavu spred štyroch rokov sa ich počet takmer strojnásobil.

Prijímačky mimo Slovenska  

Ich prijímačky na fakultu prebiehajú inak ako domácich študentov. Základným rozdielom je, že sa konajú aj na území iného štátu.

 „Nie je rozhodujúce miesto konania prijímacích skúšok, ale spôsob ich zabezpečenia, teda kontroly,“ tvrdí súčasný dekan Daniel Pella. Miesto mimo oficiálnych priestorov univerzity  vysvetľuje ekonomickými a geografickými dôvodmi.

Práve úroveň kontroly však vzbudzuje pochybnosti. Do cudziny totiž na prijímačky cestuje za fakultu len dekan. Okrem neho sú tam ešte ľudia z partnerskej firmy, ktorá pre vysokú školu na základe zmluvy získava v zahraničí záujemcov o štúdium medicíny v Košiciach, poskytuje im potrebné informácie a potom skúšky zabezpečuje „organizačne a materiálne“. Takto bol bývalý alebo súčasný dekan dohliadať na prijímanie študentov napríklad v Portugalsku či Švédsku.

Kontrolovať majú viacerí

Podľa podmienok prijatia na štúdium zverejnených fakultou  kontrolu priebehu prijímacích skúšok vykonáva aj „dozorná komisia“, ktorú pre každý priestor, kde sa skúška vykonáva, menuje dekan. Dozor majú robiť priebežne „členovia vedenia fakulty“ a nezávisle od nich akademický senát.

Kontrola je zabezpečená na viacerých, nielen personálnych úrovniach,“ trvá na svojom Pella. Tvrdí tiež, že systém prijímacích skúšok na košickej fakulte je „identický alebo porovnateľný“ s inými lekárskymi fakultami na Slovensku a v Čechách.

Avšak z informácií z Univerzity Komenského vyplýva opak. „Aby boli podmienky pre zahraničných a slovenských študentov identické, prijímacie konanie formou písomných testov prebieha výhradne na pôde lekárskej fakulty v Bratislave, a to v tých istých posluchárňach,“ napísali v stanovisku pre košice:dnes prodekani Ingrid Brucknerová a Boris Mravec.

V Bratislave je dozor

Vysvetľujú, že celý čas sú na prijímacích skúškach všetkých študentov prítomní všetci prodekani pre štúdium v anglickom jazyku, pedagogický dozor zložený z viacerých učiteľov, ako aj pracovníci študijného oddelenia. Dodávajú, že prijímačky si fakulta organizuje „bez spoluúčasti tretích strán“. Má zmluvy s agentúrami, ktoré jej len sprostredkúvajú uchádzačov.

Ministerstvo školstva v systéme výberu zahraničných študentov košickou fakultou nevidí problém. „Podmienky prijatia si každá škola určuje samostatne, je to v jej kompetencii. Zákon neurčuje, za akých okolností majú byť uchádzači prijímaní,“ odpísal rezort.

Pella na  výhrady regoval aj tým, že bez mimorozpočtových zdrojov získaných za výučbu v anglickom jazyku by podľa neho košická lekárska fakulta nebola schopná udržať si svojich pedagógov, zabezpečiť špičkovú výučbu a klinický výskum.

 

Obvinený Talian tvrdí, že doučoval. Sám nedoštudoval
Neboli to úplatky, ale oficiálne platby od zahraničných študentov za doučovanie na skúšky. Takto sa bráni z korupcie obvinený Antonio Nuzzo (na snímke) s tým, že nemá čo skrývať.
„Bývalý študent mal žiadať od študentov úplatky vo výške najmenej 1500 eur za to, že svojím vplyvom na zamestnancov Lekárskej fakulty UPJŠ im zabezpečí úspešne vykonanie skúšky,“ opísal skutok Martin Wäldl z policajného prezídia.
Nuzzo tvrdí, že peniaze mu študenti posielajú bankovým prevodom a tieto príjmy priznáva v Taliansku, kde má sídlo jeho firma Europe Medicine Agency Di Nuzzo Antonio. V Košiciach študoval medicínu, ale predčasne skončil v štvrtom ročníku. Tvrdí, že štúdium čoskoro dokončí v Španielsku.
„Doučujem ich len niektoré predmety, pri ďalších im pomáham cez druhých. Ale ich mená nepoviem,“ povedal. Tvrdí, že pred prijatím na štúdium od cudzincov neberie žiadne peniaze.

Foto 1: Ivan Fleischer
Foto: Veronika Janušková

Príspevok Medicínu v Košiciach študuje rekordný počet cudzincov. Na ich prijímačky dohliada len dekan zobrazený najskôr košice :dnes.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 132